Если у вас возникают какие-то проблемы с сайтом, используйте адрес http://photoclubs.ru Проблем быть не должно. 

Есть желание помочь сайту материально? Сделайте перевод на 4817760231077102 сбер.Любая сумма будет полезна.

+534 RSS-лента RSS-лента

Блог Ирины.

Автор блога: Ирина
Православие.
СВЯТОЙ АПОСТОЛ ИАКОВ, БРАТ ГОСПОДЕНЬ.


Тропарь:

Я́ко Госпо́день учени́к, восприя́л еси́ пра́ведне, Ева́нгелие, я́ко му́ченик, и́маши е́же неопи́санное, дерзнове́ние я́ко бра́т Бо́жий, е́же моли́тися, я́ко иера́рх: моли́ Христа́ Бо́га, спасти́ся душа́м на́шим.

Кондак:

О́тчее Единоро́дное Бог Сло́во, прише́дшее к нам в после́дняя дни, Иа́кове Боже́ственне, пе́рваго тя показа́ Иерусали́млян па́стыря и учи́теля и ве́рнаго строи́теля та́инств духо́вных: те́мже тя вси́ чти́м, апо́столе.

Молитва:

О, вели́кий, богоизбра́нный и богопросла́вленный апо́столе Иа́кове, бра́те Госпо́день, вели́кий архиере́ю свята́го гра́да Иерусалима, те́плый наш засту́пниче и хода́таю, предстоя́й престо́лу Пресвяты́я Тро́ицы! Не отри́ни нас от твоего́ заступле́ния, воздви́гни из глубины греховныя и, яко име́яй власть вяза́ти и реши́ти, разреши́ зол на́ших соу́зы, любви Бо́жией причти́ и Ца́рствия Небе́снаго прича́стники моли́твами твои́ми соде́лай. Моли́, святе, Христа́ Спа́са, да сподо́бит непреткнове́нно соверша́ти на́ше земно́е стра́нствие, да, ве́чныя и блаже́нныя жи́зни на Небеси́ сподо́бившеся, вку́пе с тобо́ю возмо́жем непрестанно славити Тро́ицу Неразде́льную и воспева́ти еди́но Божество́ Отца́ и Сы́на и Ду́ха Свята́го во ве́ки веко́в. Ами́нь.
СВЯТОЙ ПРЕПОДОБНЫЙ ГАВРИИЛ (УРГЕБАДЗЕ).


Тропарь:

Я́коже Влады́ка Христо́с сла́ву Свою́ неизглаго́ланную сокры́, пло́тию оде́явся, та́коже и ты юро́дства вре́тищем покры́л еси́ свет Фаво́рский и́мже Тя Госпо́дь оси́я я́ко испове́дника и страда́льца, и па́стырь душ яви́лся еси́, о́тче преподо́бне Гаврии́ле, моли́ Христа́ Бо́га поми́ловати ду́ши на́ша.

Кондак:

Непости́жима есть ми́лость Бо́жия, Его́же благода́тию созда́ние обоже́но лицезре́ем вси, ты бо, преподо́бне о́тче, о́браз Творца́ в себе́ утверди́л еси́, возне́сши естество́ свое́ в подо́бие Бо́жие, те́мже сла́вим тя, о́тче Гаврии́ле, досто́йне похвалы́, я́ко был еси́ на земли́ гла́сом пра́вды и го́лубем чистоты́, жи́тельствовавши же в чу́дном смире́нии, звене́л еси́ ли́рою му́дрости и любви́ орга́ном, ны́не же на небесе́х предста́тельствуеши о спасе́нии на́шем, хода́таю Бо́жия благода́ти.

Молитва:

О́, блаже́нне Гаврии́ле, древним отцем подо́бниче и тве́рдый веры испове́дниче, от младенства Госпо́да всем сердцем возлюбивый и ре́вностно Ему после́довавый! Мы же, яко раби́ недостойнии, благочестия и смире́ния не имущии, обаче себе́ на всяк день в души́ велича́ющии, ближних осуждающии, не и́мамы пред Бо́гом, чим оправдатися! Сего ради молим тя: моли́ за нас Господа, да пода́ст нам ум, сло́во Его разуме́ти, да бу́дем не то́кмо слы́шателие, но и ревностнии его творцы и да разуме́ем, я́ко ничесо́же мо́жем, кроме́ по́мощи Бо́жия.
СВЯТОЙ ПРАВЕДНЫЙ ОТРОК АРТЕМИЙ ВЕРКОЛЬСКИЙ.


Тропарь:

Вы́шняго повеле́нием, тучено́сным облако́м не́бо помрачи́вшим, и мо́лниям блиста́ющим, гро́му же возшуме́вшу с преще́нием, испусти́л еси́ ду́шу твою́ в ру́це Го́сподеви, прему́дре Арте́мие, и ны́не предстои́ши Престо́лу Влады́ки всех, и́же ве́рою и любо́вию приходя́щим к тебе́, подая́ исцеле́ние все́м неотло́жно, и моля́ся Христу́ Бо́гу, спасти́ся душа́м на́шим.

Кондак:

Возсия́ днесь пресве́тлая па́мять прему́драго Арте́мия; Богода́нная благода́ть я́ко ре́ки излива́ет от целе́бных моще́й его́ ди́вная исцеле́ния, и́миже от многоразли́чных неду́г избавля́емся, с ве́рою прие́млюще я́, и взыва́юще: ра́дуйся, Арте́мие Богому́дре.

Молитва:

Святы́й уго́дниче Бо́жий, Арте́мие пра́ведный! При́зри ми́лостивно на усе́рдную моли́тву нас, гре́шных (имена), и твои́м благомо́щным предста́тельством проще́ние согреше́ний на́ших у Го́спода испроси́, преспе́яние же в ве́ре и благоче́стии и от ко́зней диа́вольских огражде́ние исхода́тствуй нам. Наипа́че же моли́ Го́спода, да сподо́бит всех нас по христиа́нстей кончи́не Небе́сное Ца́рство получи́ти, иде́же вси пра́веднии ку́пно с тобо́ю сла́вят Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха во ве́ки веко́в. Ами́нь.
СВЯТОЙ ПРАВЕДНЫЙ ЛАЗАРЬ ЧЕТВЕРОДНЕВНЫЙ, ЕПИСКОП КИТИЙСКИЙ.


Тропарь:

Я́ко вели́ко сокро́вище и бога́тство некрадо́мо к нам прии́де из Ки́пра, Ла́заре, Про́мыслом всех Бо́га, повеле́нием царя́ благочести́ва, подая́ чту́щим тя исцеле́ния да́ром, избавля́я от бед и от вся́каго вре́да, ве́рою взыва́ющих ти: спаси́ всех моли́твами свои́ми, Ла́заре о́тче наш.

Кондак:

Взы́де, я́ко звезда́ пресве́тлая, от Ки́пра честны́я мо́щи твоя́, Ла́заре, Ца́рствующий град освяща́ющи и христолюби́ваго царя́ веселя́щи и лю́ди своя́ обогаща́ющи, тобо́ю благода́ть исцеле́ния подаю́щи, ве́рно зову́щим ти: ра́дуйся, Ла́заре, дру́же Бо́жий.

Молитва:

О, зело́ преди́вный и изря́дный дру́же Христо́в святы́й пра́ведный Ла́зарю, Вифа́нии похвало́ и всей вселе́нней превели́кое удивле́ние! Благослове́н дом твой, его́же Госпо́дь наш Иису́с Христо́с во днех пло́ти Своея́ с любо́вию посеща́ше, ви́дя ве́ру и добро́ту души́ твоея́ и боголюби́вых сесте́р твои́х Ма́рфы и Мари́и, зане́ ты возлюби́л еси́ Его́ всем се́рдцем твои́м, все́ю душе́ю твое́ю, все́ю мы́слию твое́ю и Тем до конца́ возлю́блен был еси́. Ди́вны та́йны твоя́, на тебе́ Боже́ственным Дру́гом твои́м и Го́сподом на́шим явле́нныя, я́ко изво́лися Ему́ пре́жде Креста́ Своего́ и Воскресе́ния показа́ти на тебе́ всему́ ми́ру сла́ву Свою́ и сотвори́ти тя предвозве́стника пресве́тлаго Своего́ из ме́ртвых тридне́внаго Воскресе́ния. Сего́ ра́ди Той, я́ко Влады́ка живота́ и сме́рти, попусти́ тебе́ сме́ртным сном усну́ти, и погребе́ну бы́ти, и да́же до а́довых глуби́н сни́ти, иде́же ты узре́л еси́ су́щия от ве́ка уме́ршыя во мно́жестве неисче́тном а́довыми у́зами содержи́мыя, и стра́шные стра́хи ви́дел еси́. И та́мо, егда́ те́ло твое́ возсмерде́нию сме́ртному уже́ предаде́ся, по четыре́х днех ты услы́шал еси́ Боже́ственный глас Дру́га твоего́, на гроб твой прише́дшаго: “Ла́заре, гряди́ вон!” И по гла́су сему́ ты а́бие из гро́ба возста́л еси́ и та́ко Вифа́нию возвесели́л еси́ и Ма́рфины и Мари́ины сле́зы утоли́л еси́, фарисе́и же и кни́жники, в ожесточе́нии серде́ц су́щих устраши́л еси́. Утоли́ же, святы́й дру́же Христо́в, и на́ши сле́зы, грех ра́ди на́ших пролива́емии, оживотвори́ на́ши ду́ши и телеса́, в возсмерде́нии страсте́й и нечисто́т грехо́вных су́щии, воздви́гни нас из гро́ба отчая́ния и лю́таго уны́ния, всех же нас изба́ви от ве́чныя сме́рти, я́коже и тебе́ Госпо́дь наш возста́ви от успе́ния сме́ртнаго. И умоли́ ми́лостиваго Бо́га, да сподо́бит нас прича́стницы бы́ти ве́чныя жи́зни, е́юже и ты по труде́х святи́тельства на о́строве Ки́прстем сам ны́не наслажда́ешися во оби́телех ра́йских, прославля́юще Всесвято́е и́мя Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.
СВЯЩЕННОИСПОВЕДНИК АФАНАСИЙ (САХАРОВ), ЕПИСКОП КОВРОВСКИЙ.


Тропарь:

Сла́вы Бо́жия ревни́теля и благоле́пия церко́внаго блюсти́теля, те́сным житие́м и мно́гими по́двиги вели́кому иера́рху Александри́йскому подо́бника, святи́теля Афана́сия, испове́дника Росси́йскаго, усе́рдно восхва́лим, ве́рнии. Сей бо при́сно мо́лится о спасе́нии земна́го Оте́чества своего́ и о всех, живу́щих в нем, велегла́сно с любо́вию взыва́я: Русь Свята́я, храни́ ве́ру правосла́вную, в не́йже тебе́ утвержде́ние.

Кондак:

Днесь Афана́сий святи́тель, Христо́в испове́дник и пра́ведник, в невече́рнем Ца́рстве Сла́вы све́тло лику́ет и в со́нме всех Ру́сских святы́х всесоста́вным гла́сом побе́дную песнь воспева́я, приле́жно мо́лит о нас Преве́чнаго Триеди́наго Бо́га.

Молитва:

О, многострада́льне и благоглаго́ливе святи́телю и испове́дниче Христо́в Афана́сие, па́стырю до́брый па́житей Це́ркве Ру́сския, Правосла́вия ревни́телю, покая́ния пропове́дниче, моли́твы сто́лпе, любве́ неиссяка́емый исто́чниче, цевни́це богодухнове́нная! Ты, земле́ю дре́внею и свято́ю воспита́нный, измла́да сосу́д избра́нный Бо́гу яви́лся еси́, ре́вностно служа́ Ему́ словесы́ и де́лы, моли́твою те́плою, посто́м неосла́бным, ми́лостынею нелицеме́рной. Слу́жбе Бо́жией зело́ прилежа́, тала́нт песнотво́рчества усе́рдно умно́жил еси́ и мно́гими духоно́сными пе́нии Це́рковь Ру́сскую украси́л еси́, наипа́че же потруди́лся в прославле́нии святы́х земли́ Ру́сския, и́хже пред кончи́ною ку́пно с Го́сподом зре́ти сподо́бился еси́. И́стины ра́ди и кро́тости и пра́вды досто́йно пома́за тя во святи́тели Влади́мирския благода́ть Свята́го Ду́ха, е́юже просвеще́н, пропове́дал еси́ Правосла́вия преда́ния неукло́нно посреде́ безбо́жных гони́телей. А́ще и в заточе́ниих, изгна́ниях и го́рьких рабо́тах три́дцать лет пробы́л еси́, поноше́ния, озлобле́ния и ра́ны за Христа́ сла́дце претерпева́я, ты, свяще́нное испове́дание я́ко забра́ло восприи́м, богоху́льные дерзнове́нно обличи́л еси́ и безпло́тные враги́ посрами́л еси́, па́ству свою́ де́лы па́че слов поуча́я, я́ко Бо́гу подоба́ет повинова́тися па́че челове́к. Те́мже блаже́нства изгна́нных пра́вды ра́ди сподо́бився и Престо́лу Небе́сному предстоя́, моли́ Всеблага́го Бо́га на́шего, да утверди́т Це́рковь Ру́сскую, ея́ па́стырей непозы́блемы в и́стинах ве́ры, от ересе́й и раско́лов, да пребу́дут ча́да ея́ тве́рды во испове́дании свята́го Правосла́вия, претерпева́я все напа́сти вре́мени, прославля́я еди́ным се́рдцем и еди́ными усты́ ди́вного во святы́х Свои́х Бо́га, Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха, во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Величание:

Велича́ем тя, святи́телю и испове́дниче Христо́в Афана́сие, богодухнове́нными пе́сньми Це́рковь Ру́сскую украси́вшаго и святы́х сро́дников на́ших любо́вию воспе́вшаго.
ЯХРОМСКАЯ ИКОНА БОЖИЕЙ МАТЕРИ.
СВЯТОЙ ПРЕПОДОБНЫЙ КОСМА, ЕПИСКОП МАИУМСКИЙ, ТВОРЕЦ КАНОНОВ.


Тропарь:

Правосла́вия наста́вниче, благоче́стия учи́телю и чистоты́, вселе́нныя свети́льниче, архиере́ев Богодухнове́нное удобре́ние, Космо́ прему́дре, уче́ньми твои́ми вся просвети́л еси́, цевни́це духо́вная, моли́ Христа́ Бо́га спасти́ся душа́м на́шим.

Кондак:

Укра́шен доброде́тельми, Космо́ Богодухнове́нне, Це́ркве Христо́вы украше́ние был еси́: пе́сньми бо украси́л еси́ сию́, блаже́нне. Но моли́ся ко Го́споду изба́витися нам от вся́ких ко́зней ра́тника, тебе́ зову́щим: ра́дуйся, о́тче требога́те.
КОРСУНСКАЯ ИКОНА БОЖИЕЙ МАТЕРИ.
СВЯТОЙ ПРЕПОДОБНОИСПОВЕДНИК ГАВРИИЛ МЕЛЕКЕССКИЙ (ИГОШКИН).


Тропарь:

Вельми́ све́тел яви́ся на́м по́двиг жития́ твоего́, испове́дниче Христо́в Гаврии́ле, любве́ ра́ди ко Го́споду изше́л еси́ с ра́достию на ско́рбь и лише́ния, кре́ст сво́й нося́й и та́ко о́браз терпе́ния показу́яй, ве́рныя в годи́ну озлобле́ния па́стырски в ве́ре соблю́л еси́, дерзнове́нием благода́ть Свята́го Ду́ха стяжа́в, те́мже у́бо вопие́м ти́: моли́твами твои́ми спаси́ души́ на́ша.

Кондак:

Кре́пости Бо́жия соименник и прича́стник Бо́жия благода́ти яви́лся еси́, о́тче Гаврии́ле, преподо́бием и испове́дничеством и́стину Правосла́вныя ве́ры утвержда́яй, и́го Христо́во до конца́ восприя́л еси́, те́мже и просла́влен еси́ со святы́ми, моли́ Христа́ Бо́га спасти́ся душа́м на́шим.

Величание:

Ублажа́ем тя, испове́дниче Христо́в Гаврии́ле, и чтим святу́ю па́мять твою́, наста́вниче мона́хов и собесе́дниче А́нгелов.

Молитва:

О, до́брый па́стырю и до́блий во́ине Христо́в, ско́рый помощниче и те́плый засту́пниче, богоблаже́нный уго́дниче Бо́жий и Правосла́вия тве́рдый испове́дниче Гаврии́ле! Име́яй ве́лие дерзнове́ние пред Престо́лом Всевы́шняго, не оста́ви на́с моли́твами твои́ми, с любо́вию и ве́рою к тебе́ притека́ющих. Ты́ бо от ле́т ранних ю́ности твоея́ о́гнь любве́ Боже́ственныя в се́рдце твое́м ко Го́споду возже́гл еси́, жи́знь свою́ всеце́ло Бо́гу посвяти́вый, наипа́че нищету́ духо́вную стяжа́вый, я́ко ра́б благи́й, дела́ богоуго́дная кро́тко и смире́нно твори́л еси́, те́мже и надели тя́ Госпо́дь да́ры Ду́ха Свята́го, и́миже и поны́не то́чиши чудеса́ мно́гая. Мо́лим тя́, о́тче Гаврии́ле, при́зри на лю́ди, зде́ стоя́щия, и благода́тию, ти́ Свы́ше да́нною, уврачу́й души́ на́ша, грехо́м изъязвленныя, исцели́ телеса́ на́ша многоболе́зненная, ста́рость поддержи́, вдови́ц заступи́, си́рых и обездо́ленных окорми́, супру́жество ве́рно сохрани́. На́с же вразуми́, научи́ и воспита́й ча́да на́ша в ве́ре Правосла́вной, дабы́ не уклоня́тися на́м от пра́выя стези́, но, храня́ще апо́стольская преда́ния, тве́рдо Христа́ Бо́га испове́дати. Е́й, свя́тче Бо́жий! Умягчи́ се́рдца на́ша, жите́йскими попече́ньми окамене́нная, и помози́ на́м милосердными бы́ти, во е́же, до́лга христиа́нскаго не забыва́юще, еди́ному от ме́ньших бра́тий Го́спода на́шего Иису́са Христа́ ми́лостиво послужи́ти. Дабы́, егда́ яви́тися Го́сподеви на́шему во сла́ве Отца́ Своего́ со А́нгелы Святы́ми, в ра́дости услы́шати гла́с Его́: прииди́те, благослове́ннии Отца́ Моего́, насле́дуйте угото́ванное ва́м Ца́рствие от сложе́ния ми́ра. Ами́нь.
СВЯЩЕННОМУЧЕНИК ДИОНИСИЙ АРЕОПАГИТ.


Тропарь:

Бла́гости научи́вся, и трезвя́ся во всех, благо́ю со́вестию священноле́пно обо́лкся, поче́рпл еси́ от сосу́да избра́ннаго неизрече́нная, и ве́ру соблю́д, ра́вное тече́ние соверши́л еси́, священному́чениче Диони́сие, моли́ Христа́ Бо́га, спасти́ся душа́м на́шим.

Кондак:

Небе́сная врата́ проше́д ду́хом, я́ко учени́к до тре́тияго небесе́ дости́гшаго апо́стола, Диони́сие, неизрече́нных обогати́лся еси́ вся́ким ра́зумом, и озари́л еси́ во тьме́ неве́дения седя́щия. Те́мже зове́м: ра́дуйся, о́тче всеми́рный.