Если у вас возникают какие-то проблемы с сайтом, используйте адрес http://photoclubs.ru Проблем быть не должно. 

Есть желание помочь сайту материально? Сделайте перевод на 4817760231077102 сбер.Любая сумма будет полезна.

СВЯТОЙ ВАСИЛИЙ БЛАЖЕННЫЙ.

Автор
Опубликовано: 979 дней назад (14 августа 2021)
Рубрика: Православие.
+2
Голосов: 2


Тропарь, глас 8:

Житие́ твое́, Васи́лие, нело́жное, и чистота́ нескве́pна, Хpиста́ pа́ди те́ло твое́ изнуpи́л еси́ посто́м и бде́нием, и мpа́зом и теплото́ю со́лнечную, и слото́ю, и дожде́вным о́блаком, и пpосвети́ся лице́ твое́, я́ко со́лнце, и ны́не пpихо́дят к тебе́ Росси́йстии наpо́ди и вси́ лю́дие, пpославля́юще свято́е твое́ успе́ние. Тем Хpиста́ Бо́га моли́, да изба́вит ны от ва́pваpскаго плене́ния и междоусо́бныя бpа́ни, и миp ми́pови пода́ст, и душа́м на́шим ве́лию ми́лость.

Ин тропарь, глас 8:

Я́коже бо со́лнце и луна́ нагото́ю свое́ю не срамля́ются, та́ко и ты, уго́дниче Христо́в Васи́лие, наг сый, не срамля́шеся, восприя́т бо ри́зу Ада́ма первозда́ннаго, ю́же он ноша́ше пре́жде в раи́, ты же сию́ на земли́ поноси́л еси́; и был еси́ до́брый купе́ц: ели́ко име́яше, вся оста́ви и купи́ мздо́ю терпе́ния своего́ село́, на не́мже сокрове́н безце́нный Би́сер, Христо́с. Сего́ ра́ди яви́ся всем гре́шным о́браз покая́ния и всели́ся в ра́йскую широту́, и, предстоя́ Христо́ви, не забу́ди град, в не́мже обита́, и лю́ди, преблаже́нне, и моли́ спасти́ ду́ши на́ша.

Ин тропарь, глас 1:

Плоть удручи́вшу ти злострада́нием, ду́шу же просвети́вшу чистото́ю се́рдца, обогати́лся еси́ благода́тию Пресвята́го Ду́ха, Васи́лие, дарова́ти тре́бующим поле́зная. Сего́ ра́ди неду́жнии, притека́юще к цельбопода́тельному твоему́ гро́бу, премудроюро́де, незави́стно прие́млют боле́зней отложе́ние и благода́рственно воспева́ют просла́вльшаго тя, Еди́наго Человеколю́бца.

Кондак, глас 4:

Ду́хом Бо́жиим води́м, преблаже́нне Васи́лие, отря́сл еси́ мирски́й мяте́ж, и жития́ треволне́ния возгнуша́лся еси́, и совле́кся одея́ний тле́нных, и обле́кся в ри́зу безстра́стия, убежа́л еси́ ловле́ния льсти́ваго мироде́ржца, и был еси́ стра́нен во твое́м язы́це, и, па́че земна́го бога́тства избра́в бога́тство Небе́сное, увя́злся еси́ венце́м терпе́ния. И ны́не, преблаже́нне Васи́лие, моли́ Христа́ Бо́га о творя́щих святу́ю па́мять твою́, да зове́м ти: ра́дуйся, преблаже́нне Васи́лие.

Ин кондак, глас 4:

Яви́л тя есть Госпо́дь ны́нешнему ро́ду исцели́теля боле́знем и прогони́теля неду́гом любо́вию, Васи́лие, притека́ющим к тебе́ и призыва́ющим ве́рою моли́твы твоя́.


Молитва:

О уго́дниче Христо́в, преблаже́нне Васи́лие! Услы́ши ны, многогре́шныя, ны́не вопию́щия к тебе́: поми́луй ны, раб Бо́жиих (имена), и умилосе́рдися над убо́жеством на́шим! и моли́твами твои́ми исцели́ всяк неду́г и боле́знь души́ и те́ла на́шего гре́шнаго, и сподо́би ны тече́ние жи́зни сея́ невреди́мо, от ви́димых и неви́димых враг, и безгре́шно прейти́, и христиа́нскую кончи́ну непосты́дну, ми́рну, безмяте́жну, и Небе́снаго Ца́рствия насле́дие получи́ти, со все́ми святы́ми, во ве́ки веко́в. Ами́нь.
291 просмотр
Комментарии (0)