Если у вас возникают какие-то проблемы с сайтом, используйте адрес http://photoclubs.ru Проблем быть не должно. 

Есть желание помочь сайту материально? Сделайте перевод на 4817760231077102 сбер.Любая сумма будет полезна.

СВЯТОЙ ПЕРВОМУЧЕНИК АРХИДИАКОН СТЕФАН.

Автор
Опубликовано: 990 дней назад (14 августа 2021)
Рубрика: Православие.
+2
Голосов: 2

Тропарь, глас 4:

По́двигом до́брым подвиза́лся еси́, первому́чениче Христо́в, и апо́столе, и архидиа́коне Стефа́не и мучи́телей обличи́л еси́ нече́стие. Ка́мением бо побие́н от рук беззако́нных, вене́ц от я́же свы́ше десни́цы прия́л еси́, и к Бо́гу взыва́л еси́ вопия́: Го́споди, не поста́ви им греха́ сего́.

Ин тропарь, глас 4:

Ца́рским венце́м венча́ся твой верх от страда́ний, я́же претерпе́л еси́ по Христе́ Боз́е, му́чеников первострада́льче Стефа́не, ты бо, иуде́йское обличи́вый неи́стовство, ви́дел еси́ твоего́ Спа́са одесну́ю Отца́: Того́ у́бо моли́ о душа́х на́ших.

Ин тропарь, глас 3:

Апо́столом совсе́льник и страстоте́рпцем первострада́лец, Христо́в служи́тель, прехва́льне Стефа́не, пе́рвее бо соверши́в муче́ния тече́ние, безчи́сленныя ро́ды челове́к ра́вно Подвигополо́жнику Христу́ приведе́. Те́мже я́ко апо́стола и страда́льца верхо́внаго чту́ще тя, мо́лим: моли́ Христа́ Бо́га дарова́ти нам ве́лию ми́лость.

Кондак, глас 3:

Влады́ка вчера́ нам пло́тию прихожда́ше, и раб днесь от пло́ти исхожда́ше; вчера́ Ца́рствуяй пло́тию роди́ся, днесь раб ка́мением побива́ется. Того́ ра́ди и скончава́ется первому́ченик и Боже́ственный Стефа́н.

Ин кондак, глас 6:

Пе́рвый се́ялся еси́ на земли́ Небе́сным де́лателем, всехва́льне Стефа́не, пе́рвый на земли́ за Христа́ кровь излия́л еси́, блаже́нне, пе́рвый от Него́ побе́ды венце́м увя́злся еси́ на Небесе́х, страда́льцев нача́ло, вене́чниче, му́чеников первострада́льне.

Молитва:

О святы́й первому́чениче, апо́столе архидиа́коне Стефа́не! Прекло́ньше коле́на души́ и се́рдца на́шего, тя мо́лим: воздежи́ ру́це твои́ ко Го́споду и сподви́жи всему́ ро́ду челове́ческому Предста́тельницу и Хода́таицу к Сы́ну Своему́, Пресвяту́ю Ма́терь Де́ву, и о нас (имена), при́сно прогневля́ющих грехо́м и ле́ностию, моли́ Блага́го Спа́са на́шего, да пода́ст нам благода́ть во благовре́менную по́мощь к покая́нию, и твои́м предста́тельством и заступле́нием Пресвяты́я Ма́тере Своея́, в день он стра́шный и пра́ведный, да не поста́вит пред на́ми грехи́ на́ша, но по щедро́там Свои́м, тобо́ю умоле́н быв, да рече́т душе́ на́шей: спасе́ние ва́ше есмь Аз во ве́ки веко́в. Ами́нь.


Величание:

Велича́ем тя, страстоте́рпче святы́й Стефа́не, и чтим честна́я страда́ния твоя́, я́же за Христа́ претерпе́л еси́.
259 просмотров
Комментарии (0)