Если у вас возникают какие-то проблемы с сайтом, используйте адрес http://photoclubs.ru Проблем быть не должно. 

Есть желание помочь сайту материально? Сделайте перевод на 4817760231077102 сбер.Любая сумма будет полезна.

СВЯТЫЕ ЦАРСТВЕННЫЕ СТРАСТОТЕРПЦЫ.

Автор
Опубликовано: 1014 дней назад (15 июля 2021)
Рубрика: Православие.
+2
Голосов: 2


Тропарь, глас 4:

Днесь, благове́рнии лю́дие, све́тло почти́м седмери́цу честну́ю ца́рственных страстоте́рпец, Христо́ву еди́ну дома́шнюю Це́рковь: Никола́я и Алекса́ндру, Алекси́я, О́льгу, Татиа́ну, Мари́ю и Анастаси́ю. Ти́и бо, уз и страда́ний многоразли́чных не убоя́вшеся, от богобо́рных смерть и поруга́ние теле́с прия́ша и дерзнове́ние ко Го́споду в моли́тве улучи́ша. Сего́ ра́ди к ним с любо́вию возопии́м: о святи́и страстоте́рпцы, гла́су покая́ния и стена́нию наро́да на́шего вонми́те, зе́млю Росси́йскую в любви́ к Правосла́вию утверди́те, от междоусо́бныя бра́ни сохрани́те, мир ми́рови у Бо́га испроси́те и душа́м на́шим ве́лию ми́лость.

Ин тропарь, глас 5:

Ца́рства земна́го лише́ние, у́зы и страда́ния многоразли́чныя кро́тко претерпе́л еси́, свиде́тельствовав о Христе́ да́же до сме́рти от богобо́рцев, страстоте́рпче вели́кий Боговенча́нный царю́ Нико́лае, сего́ ра́ди му́ченическим венце́м на Небесе́х, венча́ тя с цари́цею и ча́ды и слуги́ твои́ми Христо́с Бог, Его́же моли́ поми́ловати страну́ Росси́йскую и спасти́ ду́ши на́ша.

Ин тропарь, глас 7:

А́нгели земли́ Росси́йския, и воскресе́ния ея́ путеводи́телие, Царю́ Никола́е и Цари́це Алекса́ндро, нача́вшемуся богоотступле́нию, Держа́вою благове́рне пра́вившии, и ю́ныя Вели́кия Княжны́, в труде́х и милосе́рдии до́бре подвиза́вшияся, и Царе́вичу страда́льче Алекси́е, Ца́рственнии страстоте́рпцы, я́ко а́гнцы незло́бивии, от безбо́жных губи́телей Руси́ му́чимии и закла́ннии, ны́не же ца́рство ве́чное прии́мшии, моли́теся Небе́сному Царю́ царе́й о Держа́ве сро́дников ва́ших, просвети́тися ей ве́рою отце́в и покая́нием па́ки возроди́тися.

Кондак, глас 8:

Избра́ннии Царе́м ца́рствующих и Го́сподем госпо́дствующих от ро́да царе́й Росси́йских, благове́рнии му́ченицы, му́ки душе́вныя и смерть теле́сную за Христа́ прии́мшии и венцы́ Небе́сными увенча́вшиися, к вам, я́ко покрови́телем на́шим ми́лостивым, с любо́вию благода́рне вопие́м: ра́дуйтеся, ца́рственнии страстоте́рпцы, за Русь Святу́ю пред Бо́гом усе́рднии моли́твенницы.

Ин кондак, глас 6:

Наде́жда царя́ му́ченика с цари́цею и ча́ды и слуги́ укрепи́, и к Твое́й любви́ окрыли́, бу́дущий им поко́й предвозвести́вши, тех моли́твами, Го́споди, поми́луй нас.

Молитва:

О святы́й страстоте́рпче, царю́ му́чениче Нико́лае! Госпо́дь тя избра́ пома́занника Своего́, во е́же ми́лостивно и пра́во суди́ти лю́дем твои́м и храни́телем Це́ркве Правосла́вныя бы́ти. Сего́ ра́ди со стра́хом Бо́жиим ца́рское служе́ние и о душа́х попече́ние соверша́л еси́. Госпо́дь же, испыту́я тя, я́ко И́ова Многострада́льнаго, попусти́ ти поноше́ния, ско́рби го́рькия, изме́ну, преда́тельство, бли́жних отчужде́ние и в душе́вных му́ках земна́го ца́рства оставле́ние. Вся сия́ ра́ди бла́га Росси́и, я́ко ве́рный сын ея́, претерпе́в и, я́ко и́стинный раб Христо́в, му́ченическую кончи́ну прие́м, Небе́снаго Ца́рства дости́гл еси́, иде́же наслажда́ешися Вы́шния сла́вы у Престо́ла всех Царя́, ку́пно со свято́ю супру́жницею твое́ю, цари́цею Алекса́ндрою, и ца́рственными ча́ды Алекси́ем, О́льгою, Татия́ною, Мари́ею и Анастаси́ею. Ны́не, име́я дерзнове́ние ве́лие у Христа́ Царя́, моли́, да прости́т Госпо́дь грех отступле́ния наро́да на́шего, и пода́ст грехо́в проще́ние, и на вся́кую доброде́тель наста́вит нас, да стяжи́м смире́ние, кро́тость и любо́вь и сподо́бимся Небе́сного Ца́рствия, иде́же ку́пно с тобо́ю и все́ми святы́ми новому́ченики и испове́дники Росси́йскими просла́вим Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха, ны́не и при́сно, и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Величание

Велича́ем вас, святи́и ца́рственнии страстоте́рпцы, и чтим честна́я страда́ния ва́ша, я́же за Христа́ претерпе́ли есте́.
277 просмотров
Комментарии (0)